Hlavní nabídka2009/12/12 - Mikulášská Patnáctka PDF Tisk
Napsal uživatel Tomáš G.   
Mikulášská Patnáctka 2009, Sloup - Holštejn - Ostrov u Macochy
12. 12. 2009

Tradiční jednodenní oddílová výprava do Moravského krasu - letos již jubilejní, PATNÁCTÁ.


Cesta vedla ze Sloupu přes Šošůvku na Holštejn, kde z pozoruhodných míst stojí za zmínku hlavně zřícenina hradu a pod ní ve skále jeskyně Hladomorna; další cesta směřovala do Ostrova u Macochy k jeskyni Balcarce.
Údolí pod Holštejnem bylo v roce 1970 dějištěm rozsáhlé záchranné akce, jejímž cílem bylo vyproštění dvou speleologů zkoumajících Amatérskou jeskyni; po dešti rozvodněný potok Bílá voda, který touto částí jeskynního systému protéká, jim odřízl cestu zpět. Akce obnášela odčerpávání vody z potoka a dálkovou dopravu z údolí, směrem k Ostrovu; akce trvala několik dní a podíleli se na ní hasiči ze širokého okolí, Brno nevyjímaje. Nutno říci, že nebyla úspěšná. Ve fotogalerii jsou k vidění dobové fotografie z této akce - čerpací stanoviště v Holštejně, dopravní vedení po silnici Holštejn - Ostrov, zásobování pohonnými hmotami - cisterna "Benzina" na rozcesní Osrov - Holštejn - Šošůvka. Na dalších fotgrafiích je k vidění, jak tato místa - pro srovnání - vypadala dne 12. 12. 2009.