Hlavní nabídka2021/08/08 - Tábor JEVIŠOVICE 2021 PDF Tisk
Napsal uživatel Tomáš G.   

Tábor JEVIŠOVICE 2021

8. - 18. 8. 2021

Tradiční oddílový stanový tábor, který se jako vždy konal na louce v lese mezi obcemi Jevišovice a Boskovštejn na Znojemsku. 

Na tábor jsme jeli vlakem z Brna do Znojma, odtud dál pak autobusem. Nejprve bylo potřeba postavit stany a táborové stavby. Dále pak jsme na věnovali táboření, hrály se hry a cestovalo se po blízkém okolí (neboť výpravy do civilizace byly nedoporučeny kvůli epidemii koronaviru). Proběhl noční výsadek, což pak obnášelo pro starší žáky dvě noci v terénu mimo tábor (pro mladší členy jednu noc); činnost se řídila šifrovanými bojovými rozkazy a potraviny bylo potřeba sehnat podle instrukcí pomocí spojek, nebo najít podle azimutu; do tábora se všichni vrátili bez újmy na zdraví či majetku. Rovněž jsme se věnovali zvelebení okolí i obnově táborového vybavení. Zvelebili jsme okolí Antlovy studánky, udělali jsme nové schodky na pěšině od cesty ke studánce, vystříhali trní kolem studánky a urovnali okolí. Rovněž jsme uklidili okolí jiné zapomenuté lesní studánky (tzv. Slibové studánky). Prořezali jsme křoví kolem lesní cesty od rybníka k táboru, udělali nový mostek přes potok na tábořišti a ti nejodvážnější pak instalovali na rybníku budku pro kačeny, která byla předtím dlouho spadená ve vodě (druhá budka, kterou jsme připevnili nad hladinu vloni však mezitím spadla a lépe ji připevnit se zatím nepodařilo, pokus byl neúspěšný a budka dlouho nad hladinou nestála...) Z her a akcí vzpomeňme třeba ohníčkovou hru (soutěž o nejdéle hořící oheň z materiálu, co se vejde do krabičky od sirek), pečení dortu / perníku na ohni, terénní hru s úkoly, kterou bylo potřeba absolvovat s nosítky, pokladovou hru (během které bylo nutno plnit rozličné úkoly, jako třeba lezení po žebříku, stavění stanu, převážení vody dvoukolákem, obehrání vedoucího v kuličkách, vyžehlení útěrky starou žehličkou co se ohřívala na peci, anebo se plavení se pomocí kanoe na rybníku pro heslo, na základě indicií pak bylo vyjeveno místo, kde strážci střeží mapu k pokladu, ke které bylo nutno nepozorovaně proniknout) a na své si přišla i hasičská technika. Na závěr se samozřejmě konal slavnostní táborový oheň.

Tábora se zúčastnilo 12 dětí. 

Během tábora bylo splněno 15 odznaků specializací.


FOTOGRAFIE Z TÁBORA NAJDETE V GALERIISlavné výroky, které zazněly na táboře (více moudrostí z dřívějších akcí naleznete pod odkazem SLAVNÉ VÝROKY v sekci MLADÍ HASIČI):Radioprovoz:

T.: „Základna, zde T., slyším Vás potichu.“

„Tak si to zesil.“

 

„Když budete chodit mimo hrad, tak budete mít rožnutou baterku. Můžou tady být myslivci, tak aby si vás nespletli se srncem.“

„No, Tebe spíš s prasetem.“

Po předání této informace polním telefonem:

„Potvrzuji, srna nesvítí.“ F.

 

Příběh o dýmce značky Dunhill, kterou dostal herec František Černý dostal od Jana Wericha a Jiřího Voskovce jako dar, když prchali z Československa před nacisty. Dýmka se poškodila a na radu Františka Filipovského ji pan Černý poslal výrobci k opravě. Pak ale nastala válka. Dýmka nakonec přišla poštou o cca 10 let později s dopisem, ve kterém se firma omlouvala za zdržení v důsledku nepředpokládaných komplikací (tj. válka).

„To svědčí o serióznosti anglických firem.“

„To u nás by to ztratila Česká pošta.“ P.

 

„Uděláme ten čaj z čokolády.“ P.

 

„Je to sladký.“ T.

„Hlavně z To nedávej ruku do ohně.“ M., poté, co T. osolila čaj a vařil se zrovna nový.

 

„Kolik je hodin?“

„Padesát na deset.“ (tj. 9:50)

 

„A F. si obuje botu. … teda boty.“ L.

 

M. při výrobě těsta na knedlíky: „Ještě potřebuju dolít vodu, mám tam moc toho prachu.“

 

Pečení „dortů“ – tj. perníku na ohništi, inspirací byla pohádka, jak si pejsek a kočička dělali dort:

„Tady je cítit dort.“

„To nevím, ale tady je cítit, že se něco pálí.“

„No říkali jsme si, kdyby se to pečení nepovedlo, tak ať to není taková škoda. Příště do toho dáme třeba rozinky, čokoládu.“

„… nebo husí hlavu.“ M.

 

M. po návratu z nákupu, který zařizoval jako cyklospojka:

"A tady jsou 3 česneky namísto jednoho. Za cenu 3 a to se vyplatí."

 

M. si půjčil čelovku, aby se podíval do stanu, protože nemohl najít telefon. Vrátil se za 5 minut, sedl si k ohni. Pak se ho někdo zeptal: 

"Našel jsi to?"

"Já jsem nedokázal zapnout tu čelovku."

 

Při jedné hře byl úkol zašít ponožku. 

L. při zadávání úkolu: "Já bych potřebovala zašít ponožku. Ale nemám brýle. ...."

D.: "Já mám brýle nablízko, to já Vám je půjčím."

... po chvíli. kdy si L. zkoušela ty brýle:

L.: "To nejde."

...

"A nebylo by rychlejší, kdybychom Vám skočili do tábora pro ty brýle?"

 

L.: "Proč vlastně netroubíme budíček trubkou?"

V.: "T. to říkal, žer mu ji na LŠI rozšlápli." (LŠI = Letní škola instruktorů)

L.: "Já myslel tu velkou trubku."

V.: "Tu by mu rozšlápli tady a bylo by."

 

Instalace budek pro kačeny na rybníku:

"Zkus najít místo, kde to nenavlhne."

M.: "Na souši."

 

P. zakopl o kořen, když v noci stavěl v lese přístřešek na přenocování: "Tady je všude moc koření."

 

Komentáře ke skládacímu dvoukoláku:

P.: "Ta rikša, to je ďáblovo dílo."

...

"To je jak se skládá ten stan, co se sám rychle postaví." 

"To se rychle složí."

"To se rychle rozloží."